a

8:00 - 19:00

info@iran-factorerasmi.com

تماس برای مشاوره رایگان 09129244398

جستجو
فهرست

صدور فاکتور رسمی معتبر | نکات مهم

در این مطلب بر آن هستیم تا به بررسی 3 نکته مهم در صدور فاکتور رسمی معتبر بپردازیم. با ما همراه باشید. همچنین پیشتر به بررسی 2 نکته مهم فاکتور رسمی معتبر پرداختیم که می توانید با مراجعه به مطلب قبلی، این مقاله را بخوانید.

صدور فاکتور رسمی به چه صورت است؟

فاکتور رسمی، فاکتوری است که در طی خرید و یا فروش کالا و هنگام معامله از طرف فروشنده به مشتری تحویل داده می شود. این فاکتور مورد تایید سازمان امور مالیاتی بوده و طبق قوانین و تبصره های وزارت اقتصاد طراحی و تنظیم می شود.

بسیاری از واحدهای تجاری کوچک و بزرگ با ارسال نامه به سازمان امور دارایی و گرفتن تاییدیه در خصوص استفاده از نرم افزارهای حسابداری، دیگر فاکتورهای خود را به صورت چاپی تحویل مشتری می دهند.

فاکتور چاپی نسبت به فاکتورهای دستنویس مزیت هایی دارند. از جمله ی این مزیت ها می توان به عدم خط خوردگی و ابهان در مشخصات اشاره کرد.

برای صدور فاکتورهای رسمی می بایست مشخصات به صورت دقیق و واضح به سازمان امور مالیاتی ارسال شود. ار جمله مشخصاتی که در صدور فاکتور معتبر نقش مهمی دارند عبارتند از:

  • کد اقتصادی
  • شناسه ملی
  • گواهی ارزش افزوده

توجه داشته باشید که برای اشخاص حقیقی تنها ارسال کد ملی نیاز است.

فاکتور صوری

در مقابل فاکتور معتبر، فاکتور صوری قرار دارد. این فاکتور مانند نمونه ی رسمی برای خرید و فروش استفاده می شود اما اعتبار ندارد. متاسفانه برخی از شرکت ها از این فاکتورها استفاده می کنند که بعدها برای آنها دردسر می شود.

فاکتور رسمی و غیر رسمی

سازمان امور مالیاتی با پیگیری و  برررسی مداوم، فاکتور اصل از غیر اصل را تشخیص داده و تخطئه کنندگان را شناسایی می کند. در صورت تشخیص غیر اصل بودن فاکتور مورد استفاده، صاحبان شرکت و کالا مشمول جریمه ی مالیاتی خواهند شد.

استفاده از فاکتور های صوری

برای کاسته شدن هزینه های درآمدها بعضی از واحد های تجاری برای خرید و فروش های خود از فاکتور صوری استفاده می کنند که این کار غیر قانونی می باشد. متاسفانه برخی از افراد با گرفتن کد اقتصادی برای شناسنامه های فوتی، کاری می کنند تا از پرداخت مالیات معاف شوند.

برای تهیه ی فاکتور رسمی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید